top of page

Vaarikataimed on saadaval nii istutusaastal saaki andvate potitaimedena (suvel viljuvad) kui ka paljasjuursete taimedena (taasviljuvad). Saadaval ka vaarikakasvatuseks vajaminevad tarvikuid. Küsi personaalset hinnapakkumist tel. +372 521 4050 või kirjuta info@joosepitalu.ee. Taimede ettetellimine 2023. aasta kevadeks algab oktoober 2022 ja kestab kevadeni või seni kuni taimi jätkub.

 

1) POTITAIMED

Viljakandvate vartega potiistikutelt saab esimese arvestatava saagi juba istutusaastal, ca 2 kuud pärast istutamist. Meie müüdavad potitaimed on sarnaselt maasika frigotaimedele viidud Hollandis pärast vegetatsiooniperioodi lõppu ühtlase temperatuuriga külmhoidlasse. Sealt tuuakse need Eestisse ja võetakse mõni päev enne turustamist sulama. Taimi võib suletud juuresüsteemi tõttu istutada kogu kasvuaja jooksul, kuid edukaks juurdumiseks tuleks seda teha võimalikult kiiresti. Toestus tuleks rajada kohe. Istutamine samale kõrgusele või 2-3 cm sügavamale kui varasemalt. Taime juured võib paremaks juurdumiseks lahti tõmmata, see soodustab uute juurte kasvu.

1) 2 vart potis (165+ cm). Üksiku taimena ostes 6€/pott+km. Alates 300 potist küsi personaalset hinnapakkumist. Sordid: Glen Ample , Glen Dee, Tulameen.

2) 1 vars potis (165+ cm). Üksiku taime hind 4€/pott+km. Alates 200 potist küsi personaalset hinnapakkumist. Sordid: Glen Ample, Glen Dee, Tulameen. 

 

 

 

 

2) PALJASJUURSED TAIMED (JUUREVÕSUD)

Istutatakse varakevadel või sügisel. Suvel viljuvatelt sortidelt saab esimese arvestatava saagi 3. aastal pärast istutamist. Vilju saab ka 2. aastal, kuid nii noores istandikus on sel ajal viljakandvaid varsi üsna vähe. Taasviljuvalt vaarikalt saab esimese saagi juba esimese kasvuaasta sügisel.

2€/taim+ km. Sordid: Polka (taasviljuv). HETKESEISUGA LAOST OTSAS!

TARVIKUD VAARIKAKASVATUSEKS

Toestusklambrid, tugipostid, traat, peenrakile, tilkkastmissüsteemid, väetised, korjekastid. Küsi personaalset hinnapakkumist.

SUVEL VILJUVAD SORDID

Kõik suvel viljuvad sordid vajavad varte toestamist. 

'GLEN AMPLE'

Keskvalmiv

Viljad on helepunased, suured kuni väga suured, kerge vahakirmega, munajad ja mõnevõrra nõrgalt liitunud osaviljadega. Väga hea korjatavusega. Maitselt on viljad kergelt hapukad ja mahlased. Väga saagikas. Saagikoristuse algus algab juuli keskpaigast ja kestab ca 4 nädalat. Varrestik on väga tugeva kasvuga, kõrge ja ogadeta. Esimese aasta võrsed on helerohelised, leherootsud lillakad. Teise kasvuaasta varred on pruunid. Annab rohkelt asendusvõrseid ja juurevõsusid. Mõõdukas talvekindlus, eelistab soojemat kasvukohta. Üsna vastupidav antraknoosile ja helelaiksusele. Vastuvõtlikum varrepõletikule, vaarikaroostele ja jahukastele. Sordi oluliseks kahjustajaks on vaarikalest. Nii vee- kui ka toitainete puudus ja vaarikalesta kahjustus põhjustab nõrka osaviljade liituvust. Reageerib hästi varretippude kärpimisele, mis soodustab külgvõrsete arengut.

'GLEN DEE' 

Keskvalmiv/hilisepoolne

Viljad on säravpunased, väga suured, tugevad, koonilise kujuga ja hea korjatavusega. Maitselt on viljad magusad ja väga mahlased. Suur I kvaliteediklassi viljade osakaal. Väga hea saagikusega, saagikam kui Glen Ample. Saagiperiood juuli keskpaik-augusti keskpaik, kestvus ca 5-6 nädalat. Saagikoristusaeg algab ca 2 nädalat hiljem kui Glen Ample ja Tulameen. Varrestik on tugev, jõulise kasvuga, püstine, kõrge ja ogadeta. Hea vastupidavus haigustele. Vastupidav lehetäile, kuid mõnevõrra vastuvõtlikum RBD viirusele.

'TULAMEEN' 

Hilisepoolne/hiline

Viljad on erepunased, suured, tugevad, koonilise kujuga, kerge korjatavusega ja hästi liitunud osaviljadega. Maitselt on viljad magusad ja väga mahlased. Hea saagikusega. Saagiperiood on pikk, kestab juuli lõpust-septembrini. Varrestik on tugev, püstine, keskmise kõrgusega kuni kõrge ja ogadega. Esimese aasta võrsed helerohelised ja teise kasvuaasta varred pruunid. Asendusvõrseid ja juurevõsusid moodustab keskmiselt. Talvekindlus rahuldav. Kasvukohaks sobib päikseline, kergelt varjuline ja külmade tuulte eest kaitstud koht. Meie oludes võib saada talvekahjustusi, kuna vajab pikemat vegetatsiooniperioodi ning võrsed ei jõua enne talve korralikult puituda. Hea vastupidavus haigustele ja kahjuritele. Mõningal määral esineb varrepõletikku.

TAASVILJUVAD SORDID (SÜGISEL VILJUVAD)

Taasviljuvad sordid on püstise kasvuga, madalamad ja saavad hakkama ka ilma toestamiseta. 

​'POLKA' 

Ideaalsetes tingimustes annavad saaki kaks korda aastas. Esimene saak valmib samaaegselt suvel viljuvate sortidega ja viljad asuvad talvitunud vartel (suvine saak). Teine saak valmib augusti lõpus või septembri alguses, viljad asuvad kasvuaasta puitumata võrsetel (sügisene saak). Halb talvekindlus. Meie oludes saadakse põhiline saak sügisel, sest ületalve jäetavad varred saavad tihti külma- ja talvekahjustusi. Suvine saak saadakse vaid pehmemate talvede järel. Peale sügisest saaki eemaldatakse tavaliselt kõik varred. Sügisene saak valmib augusti lõpus ja viljub kuni oktoobri hiliskülmadeni.

Viljad on tumepunased, koonilise kujuga, väga magusad ja väga tugevalt liitunud osaviljadega. Viljade valmimisel tekib ka viljade tumenemist. Raskem korjata, viljad on sügisel viljapõhjas tugevamalt kinni. Väga hea saagikusega. Varrestik ogadega, tugev, püstine ja keskmise kõrgusega. Moodustab rohkesti asendusvõrseid ja juurevõsusid. Vastupidav antraknoosile. Vastuvõtlikum varrepõletikule. Vastuvõtlik vaarikaroostele. Vaarikamardikas sügisest saaki ei kahjusta (viljad ei ussita).

bottom of page