top of page

SORDID

 

NB! Saadaval uus keskvalmiv maasikasort 'Jenkka' - Küsi rohkem lisainfot info@joosepitalu.ee või tel. +372 568 733 90

 

VARAJANE
 

'FLAIR'  Väga varajane sort, valmib ca nädal varem kui 'Honeoye'. Külmades kliimatingimustes kasvab hästi ja säilitab oma varajasuse. Viljad on helepunased, läikivad, tugevad ja hea maitsega. Esimesed viljad on väga suured. Varajane kastmise ja väetamisega alustamine on oluline viljade suuruse hoidmiseks. Puhmik on kompaktne ja hõreda kasvuga. Lehevarred on pikad, oluline on hoida taim kompaktsena. Õievarred on pikad ja ulatuvad üle puhmiku, seega on sort kerge korjatavusega. Väljaulatuvate õievarte tõttu võivad taimi kahjustada kevadised öökülmad. Talvekate on soovituslik. Sobib pigem lühematele turustuskanalitele, sest viljad ei ole väga hea säilivusega. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui ka kiletunnelisse. Vastuvõtlik jahukastele. Mõõdukalt vastupidav närbumistõvele ja risoomimädanikule. 

'DAROYAL'  Valmimisaeg ca 5 päeva varem kui 'Honeoye'. Viljad on nii seest kui ka väljast tumepunased, läikivad ja hea maitsega. Keskmise saagikusega. Säilivus on piiratud ja viljad sobivad pigem lühematele turu stuskanalitele. Puhmik on tugeva kasvuga. Lehed on püstised ja tumerohelise värvusega. Taimed on tugeva juurestikuga, seetõttu on neil ka suur veevajadus. Vastuvõtlikum hahkhallitusele. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui ka kiletunnelisse.


'HONEOYE'  Viljad on suured, värvuselt ere- kuni tumepunased. Viljaliha on tihe ja helepunane. Sordile on iseloomulikud magushapud viljad. Väga hea käitlemiskindlusega, kerge korjatavusega. Sobib lauamarjaks. Keskmise saagikusega. Saagi lõpus ei vähene keskmine vilja mass oluliselt. Puhmik on kompaktne ja hõreda lehestikuga. Hea transpordi- ja talvekindlus. Vähem vastuvõtlikum hahkhallitusele, jahukastele ja punamädanikule, kuid rohkem vastuvõtlikum närbumistõvele.


'RUMBA'  Viljad on suured, läikivad, säravpunased ja mahlase ning magusa maitsega. Puhmik on jõulise ja püstise kasvuga. IIseloomulikud on tumerohelised lehed. Viljad on hea säilivusega. Sama varajane ja saagikas kui 'Honeoye', kuid saagiperiood on pikem. Talvekindlus väiksem kui sortidel 'Polkaja 'Sonata'. Varajase õitsemise tõttu võivad õisi kahjustada kevadised öökülmad. Vajab talvekatet. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui ka kiletunnelisse. Üsna vastupidav hahkhallitusele ja jahukastele. Vastupidav juurehaigustele. 

'FLEURETTE'  Viljad on oranžikaspunased, koonilise kujuga, hea kvaliteedi ja maitsega. Väga saagikas, kerge korjatavusega. Sordile on omane pikk saagiperiood. Viljad on hea säilivusega ja ei tumene hoiustamisel. Viljade suurus on sarnane sordile 'Sonata', kuid viljad on tugevamad.  Puhmik on kompaktne ja tugeva kasvuga. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui ka katmikalale. Suhteliselt pikkade õievartega, õied avanevad puhmiku kohal. See on suureks eeliseks substraadis kasvatamisel viljavarte eraldamisel puhmikust. Ei talu liigniiskust. Vähem vastuvõtlikum hahkhallitusele ja vastupidav jahukastele. 

'FELICITA' (UUS!)  Hea magusa maitse ja ühtlase kujuga viljad. Puhmik tugev ja jõulise kasvuga. Kõrge saagikusega. 

 

'DAHLI' (UUS!) Viljad on säravpunased, läikivad, tugevad ja pika säilivusega. Valmimisaeg 3-4 päeva hiljem kui sordil 'Flair'. Võrreldes teiste varajaste sortidega on 'Dahlikeskmise saagikusega. Sorti iseloomustab suur I kvaliteediklassi viljade osakaal. Puhmik on tugeva kasvuga ja kompaktne. Lehevarred on püstised ja tugevad, seetõttu kannatavad taimed talvist katmist paremini. Õievarred on lühikesed ja paiknevad puhmiku keskel lehtedest allpool, seetõttu kahjustavad kevadised öökülmad õisi vähem ja viljad saavad vähem vihmakahjustusi.

 

'VERDI'  Varajane kuni keskvalmiv sort. Saagiperiood algab samal ajal kui 'Asia', kuid 'Verdisaagiperiood kestab ca nädal kauem. Viljade valmimisaeg on ca 3 päeva hilisem kui 'Allegro'. Viljad on läikivad, säravpunased kuni tumepunased, magusad ja väga mahlased. Esimesed viljad on väga suured, kuid järgnevate korjetega viljade suurus ühtlustub. Kõrge ja stabiilse saagikusega, viljad hea säilivusega. Puhmik on tugeva lehestikuga ja hõre. Lehed on laimirohelised ja läikivad. Õievarred on puhmikust selgesti eristatavad, mis teeb saagiperioodi alguses viljad kergesti märgatavaks. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui ka kiletunnelisse. Pole vastuvõtlik juurehaigustele ja jahukastele. 'Verdion suhteliselt vastupidav kuumadele ilmadele ja on võimeline kohastuma kõrgete temperatuuridega.

'LIMALEXIA'  Viljad on suured, helepunased kuni tumepunased ja magusad. Viljade suurus püsib ühtlasena kogu saagiperioodi vältel. Sorti iseloomustab suur I kvaliteediklassi viljade osakaal. Viljad on hea säilivuse ja vihmakindlusega. Väga saagikas. Puhmik on jõulise kasvuga. Õied paiknevad lehestiku all, seega kahjustavad kevadised öökülmad õisi vähem. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui ka kiletunnelisse. Vastupidav erinevatele juurehaigustele ja jahukastele.

'CORY' (UUS!) Viljad on suured, säravpunased nii seest kui ka väljast, hea maitsega ja mahlased. Puhmik on tugeva kasvuga. Sorti iseloomustab suur I kvaliteediklassi viljade osakaal. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui ka kiletunnelisse.

'ALLEGRO'  Viljad on erepunased, tugevad, mahlased, hea maitsega. Puhmik on jõuline. Viljavarred on pikad ja viljad asetsevad väljaspool lehestikku, seetõttu on sort väga hea korjatavusega. Hea säilivusega. Taimedel on väga kiire vegetatiivne areng, mistõttu on oht üle väetada lämmastikväetisega. Sordiaretaja andmetel on 'Allegrokülmakindel, sest õied asetsevad lehestiku all. Vastupidav juurehaigustele, jahukastele ja hahkhallitusele.


KESKVALMIV


'ASIA'  Viljad on väga suured, magusad, mahlased, tugeva struktuuriga ja värvuselt säravpunased nii seest kui ka väljast. Saagikas, hea korjatavuse ja säilivusega. Viljad püsivad terve saagiperioodi jooksul suured. Puhmik on jõuline ja suurte lehtedega. Tupplehed on püstised. Vajab lumeta talve korral katmist. Ei talu hästi katteloori, kuid ilma selleta võivad õied kahjustuda ja hiljem tekivad deformeerunud viljad. Vastupidavam juurehaigustele, mõnevõrra vastuvõtlikum jahukastele ja antraknoosile. Vähesel määral esineb peale vihma viljade lõhenemist.

 

'SONATA'  Viljad on säravpunased, magusad ja mahlased. Viljaliha on roosa ja tiheda konsistentsiga. Viljad on tugevad ja ühtlase kujuga kogu saagiperioodi jooksul. Hea käitlemiskindlusega, sobib nii lauamarjaks kui ka töötlemiseks. Korjamisjärgne säilivus on parem kui sordil 'Polka'. Puhmik on hõre ja kompaktne, seetõttu on ka vilju kerge korjata. Hea talvekindlus. Talvekindlus väiksem kui sordil 'Polka'. Talvekate on soovituslik. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui kiletunnelisse. Vastuvõtlikum hahkhallitusele, vastupidavam jahukastele. Vastuvõtlik juurehaigustele ja risoomimädaniku suhtes. Tundlik kõrgemate temperatuuride suhtes.

'POLKA'  Viljad on munaja kujuga, tumepunased, mahlased ja väga magusad. Viljaliha on tumepunane ja tiheda struktuuriga. Viljad on keskmise suurusega, muutudes iga korjega aina väiksemaks. Kõrge saagikusega. Taimed vajavad pidevat kastmist, et vältida lõpumarjade järsku viljasuuruse langemist. Iseloomulikud pehmed viljad, milletõttu sobib sort pigem moosimarjaks. Puhmik on jõulise kasvuga ja tihe, tütartaimi annab rikkalikult. Kuna taimedel on palju lehti, siis on vilju raskem korjata. Soovituslik suurem taimede vahe. Talvekindluse tõttu sobib väga hästi põhjamaisesse kliimasse. Vastuvõtlik hahkhallitusele, punamädanikule ja risoomimädanikule. Juurehaigustele ja jahukastele vähem vastuvõtlikum kui 'Sonata'.

'KORONA'  Varasepoolne kuni keskvalmiv sort. Viljad on suured, tumepunased, magusad ja väga ühtlase kuju, värvuse ning hea korjatavusega. Puhmik on jõulise kasvuga ja heleroheliste lehtedega. Kõrge saagikusega. Sordile on iseloomulikud pehmed viljad, milletõttu sobivad need otse turustamiseks või tööstusesse (moosiks ja mahlaks). Hea talvekindlus. Hea vastupidavus närbumistõvele, jahukastele ja punamädanikule. Vastuvõtlik hahkhallitusele.

'SONSATION'  Uuem sort, mis sarnaneb sordile 'Sonata'. Viljad on väga magusad, tugeva struktuuriga, läikivad, säravpunased, väga mahlased ja kerge korjatavusega. Viljaliha on pehme tekstuuriga ja helepunase  värvusega. Viljad säilitavad oma läike ka raskemates tingimustes ning pärast jahutamist. Saagikoristusperiood jääb samasse vahemikku kui sortidel 'Sonata' ja 'Polka'. Väga hea saagikusega, saagikus on suurem kui 'Sonatal'. Saagipotensiaal on väga suur, kuna taimed moodustavad kergelt risoomiharusid.  Puhmik on kompaktne, püstiste ja ülespööratud lehtedega. Õievarred paiknevad lehestikuga samal kõrgusel lehtede all, seetõttu ei saa õied kevadisi öökülmakahjustusi. Õitsemise alguses on taimed kõrge kaaliumi vajadusega. Kaaliumi osakaalu tuleks suurendada varem kui teistel sortidel, näiteks kui esimestest õitest on arenenud ca 1 cm diameetriga rohelised viljad. Intensiivse kasvu ja õitsemise ajal vajab piisavalt Mg ja Ca. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui ka kiletunnelisse. Hea vastpidavus juurehaigustele, kuid esineb jahukastet ja hahkhallitust. Ilma kilemultšita kasvatamisel on viljad vastuvõtlikud nutthallitusele.

'FALCO' (UUS!)  Viljad on erepunased, väga atraktiivsed, koonilise kuju ja magusa maitsega. Deformeerunud viljade osakaal on väike. Esimesed viljad võivad olla väga suured ja seetõttu võivad need mõnikord olla seest tühjad. Suur I kvaliteediklassi viljade osakaal. Väga kõrge saagikusega.

 

'SENGA SENGANA'  Vana sort. Viljad on tumepunased, laiümara või laikoonilise kujuga. Viljaliha on punane kuni tumepunane, tihe, mahlane ja erilise vürtsise maitsega. Keskmise saagikusega. Hea käitlemiskindlusega. Hea tööstusmari. Puhmik on jõulise kasvuga ja tumeroheliste lehtedega, annab tütartaimi mõõdukalt. Hea talve- ja põuakindlusega. Sort on vastuvõtlik paljudele haigustele.

 

'RENAISSANCE' (UUS!)  Viljad on säravpunased, läikivad ja südamekujulised. Viljad on keskmise suurusega (keskmine vilja mass ca 20 g) ja hea säilivusega. Kõrge saagikusega. Gurmeemari. Puhmik on tugeva kasvuga. Talvekindel, õied on vastupidavad kevadistele öökülmadele. Vastupidav erinevatele haigustele. Sobib kasvatamiseks avamaale. Sobib täienduseks nt 'Polka', 'Senga Sengana' ja 'Sonata' istandikesse.

 

'DARSELECT'  Viljad on suured, tumepunased, laikoonilise kujuga ja läikivad. Viljaliha on helepunane, tihe ja magushapu maitsega. Kõrge saagikuse, hea säilivuse ja kerge korjatavusega. Puhmik on intensiivse kasvuga, kompaktne ja tumeroheliste lehtedega. Tupplehed on suured ja tugevalt viljale kinnitunud. Sobib kasvatamiseks nii avamaale kui ka kiletunnelisse. Tunnelis kasvatamisel on eeliseks pikad viljavarred, mis ulatuvad lehestikust välja, seetõttu on vilju kerge korjata. Talvekindel. Keskmiselt vastupidav risoomimädanikule.  Vastuvõtlik närbumistõvele, hahkhallitusele ja punasele kedriklestale.

'OPERA' Kasvuhoones ja substraadis kasvurennidel kasvatamiseks aretatud sort. Saagiperiood algab sarnaselt sortidega 'Elsanta' ja 'Sonata'. Viljad on suured, mahlased, hea maitsega ja väga läikivad. Viljade suurus püsib ühtlasena kogu saagiperioodi jooksul. Suur I kvaliteediklassi viljade osakaal. Pikkade õievarte ja püstise kasvulaadi tõttu on õievarsi lehtedest lihtne eraldada. Õietolmurikkad õied. Üsna vastupidav risoomimädanikule ja jahukastele.


HILINE

'FAITH'  Uuem sort. Viljad on suured, säravad, tumepunased ja magusad. Saagiperiood jääb 'Sonataja 'Malwina' vahepeale. Valmib veidi varem kui sort 'Malwina'. Puhmik on tugeva kasvuga, vajalik suurem taimede vahe. Kõrge saagikuse ja hea korjatavusega sort. Pikk saagikoristusperiood. Annab saaki veidi varem kui 'Florence'. Viljad on keskmise tugevusega, sobib pigem lühematele turustuskanalitele. Üsna vastupidav jahukastele ja hahkhallitusele. Vastuvõtlikum risoomimädanikule.

'FLORENCE' Viljad on helepunased, suured, tugevad ja mahlased. Hea saagikusega. Puhmik on jõulise kasvuga, püstise kasvulaadiga ja läikivate lehtedega. Mõõduka talvekindlusega. Vajab lumevaesel talvel katmist. Vähe vastuvõtlik juurehaigustele ja jahukastele.

'SUSSETTE'  Varajasem sort kui 'Malwina', saagiperiood jääb 'Faithja 'Malwina' vahepeale. Viljad on helepunased, suured, magusa maitse ja hea säilivusega. Puhmik on kompaktne ja lehed on suunatud ülespoole. Hea saagikuse ja transpordikindlusega. Viljad on tugevad, muljunud viljade osakaal on väike. Õievarred paiknevad lehestiku kohal, seega kuivavad õied kiiremini ja risk hahkhallitusse nakatuda on väiksem. Põhumultši kasutamisel on võimalik 'Sussettesaagiperioodi algust muuta veelgi hilisemaks. Vähem vastuvõtlikum hahkhallitusele ja vastupidav jahukastele. Vastuvõtlikkus juurehaigustele ei ole teada.

'MAGNUS' (UUS!) Valmimisaeg ca 3-4 päeva varem kui 'Malwinal'. Esimene saak ca 10 päeva hiljem kui 'Faith' ja 'Florence'. Saagikus suurem kui sordil 'Malwina'. Viljade värvus varieerub helepunasest kuni säravpunaseni. Suured, tugeva struktuuriga ja ühtlase kujuga viljad terve saagiperioodi vältel. Suur I kvaliteediklassi viljade osakaal. Hea säilivuse ja kerge korjatavusega. Puhmik on jõulise kasvuga ja tugeva lehestikuga, seetõttu vajab suuremat taimede vahet. Sobib kasvatamiseks avamaale. Vastupidav enamikele juure- ja lehehaigustele. Tähelepanu pöörata ripslaste ja maasika- õielõikaja levikule.


'MALWINA'  Hilisem sort kui 'Sussette'. Viljad on tumepunased, suured, läikivad ja tugevad. Viljaliha on helepunane, suhteliselt tiheda konsistentsiga, mahlane ja magus. Puhmik on robustne, jõulise kasvuga ja väga tihe. Iseloomulikud tumerohelised ja läikivad lehed. Õievarred asetsevad lehtede all. Viljad ei lõhene paduvihmade korral. Hea saagikusega ja talvekindel. Vastupidav närbumistõvele ja vähem vastuvõtlikum hahkhallitusele. Hilise õitsemisaja tõttu on vajalik tähelepanu pöörata maasika-õielõikaja ja ripslaste levikule.

'FILICIA' (UUS!)  Viljad on erepunased, magusa maitsega. Kõrge saagikusega. Puhmik on tugev ja jõulise kasvuga.

'SALSA'  Viljad on suured, väga hea maitse ja säravpunase värvusega. Viljaliha on roosakasvalge. Väga saagikas. Puhmik tugev ja jõulise kasvuga. Tupplehed on püstised. Esimesed viljad on ülisuured ja võivad olla seest tühjad. Välispind on õrn ja tupplehtede alune jääb heledaks. Talvekindel. Hilise õitsejana saab kevadel harva öökülmakahjustusi. Meie tingimustes on talvekate soovituslik. Vastuvõtlik hahkhallitusele. Vastupidavam jahukastele ja juurehaigustele. Vastuvõtlikum risoomimädanikule, kuid siiski vähem kui sordid 'Koronaja 'Polka'. 
 

TAASVILJUV

 

Taasviljuvate sortide kasvatamine võimaldab Eesti kliimatingimustes saagiperioodi pikendada. Selliste sortide õiealgmed läbivad arengutsükli kiiremini kui enamlevinud ühekordselt viljuvatel sortidel ja seetõttu on võimalik nende kasvatamisel saada samal aastal kaks saaki. Sellised sordid on võimelised korduvalt õitsema ja viljuma suve algusest kuni külmadeni sügisel. Taasviljuvate sortide kasvatamisel kiletunnelites on võimalik saada saaki varem ja hiljem väljaspool avamaa-maasika tipphooaega.

 

'OSTARA' Viljad on säravpunased, keskmise suurusega, tugevad, keskmise suurusega ja mahlased.  Viljaliha on tihe ja helepunane. Kõrge saagikusega. Puhmik on püstise kasvuga ja tihe. Lehevarred on pikad ja lehed on tumerohelised. Vastupidav juurehaigustele ja jahukastele. Vastuvõtlikum hahkhallitusele.

'BRAVURA' (UUS!) Viljad on oranžikaspunased, koonilise kujuga, tugevad, hea maitsega ja nende suurus püsib ühtlasena isegi kõrgete temperatuuride juures. Viljad ei järelvalmi peale korjamist. Kerge korjatavusega. Puhmik on kompaktne ja suurte lehtedega. Tupplehed on värskerohelise värvusega. Sordiaretaja andmetel on sort näidanud head potensiaali kasvurennidel substraadis kasvatamisel. Viljade kvaliteet püsib ühtlasena ka kõrgematel temperatuuridel. Hollandis tehtud katsed on näidanud Bravura suuremat tolerantsust ripslastele kui teised päevaneutraalsed sordid. Vastupidav jahukastele.

'FAVORI'  Viljad on säravpunased, hea maitsega ja läikivad. Hea säilivusega viljad, vastupidavad vihmakahjustustele. Puhmik on tugeva kasvuga.  Sobib kasvatamiseks nii avamaal mullas kui ka substraadis kasvurennides. Substraadis kasvatamisel vajab häid kasvutingimusi ja õiget temperatuuri. Ei talu liigniiskust. Üsna vastupidav mullahaigustele ja vähe vastuvõtlik jahukastele ning hahkhallitusele.

'SOPRANO'  (FD1604)  Viljad on säravpunased, tugevad, magusad, mahlased ja ei ole vastuvõtlikud lõhenemisele. Kasvurennidel kasvatades annab pidevalt saaki. Võrdlemisi pikad õievarred moodustavad vähem õisi, mille tulemusel püsib vilja mass kasvuperioodil ühtlasena. Puhmikul on laiad lehed ja tugevad lehe- ja õievarred. Vastuvõtlik risoomimädanikule ja jahukastele.

bottom of page